Transport i komunikacja

Dla przeciętnego, nie interesującego się w dużej mierze techniką człowieka, najbardziej zauważalnym segmentem rynku, w którym zaczyna być widoczne zastosowanie ogniwa paliwowego jest rynek transportu i komunikacji. Obecnie każda licząca się na rynku motoryzacyjnym marka, prowadzi zaawansowane badania i testy pojazdów zasilanych częściowo lub głównie poprzez ogniwo paliwowe.

Pojazdy te nazywane FCV (Fuel Cell Vehicle) dorównują obecnie opłacalnością, współczesnym hybrydom. Przewiduje się, że wraz z upowszechnieniem się technologii ogniw paliwowych również pojazdy FCV staną się niezwykle popularne. Nie oszukujmy się, każdy chciałby kiedyś usiąść za kierownicą pojazdu, który został przed chwilą zatankowany wodą z kranu.

Zalet zastosowania tej technologii w pojazdach jest bardzo wiele. Wysoka sprawność tego źródła energii (ok. 60% w porównaniu do 35-40% tradycyjnego silnika spalinowego) oraz brak jakichkolwiek wibracji czy hałasu towarzyszącemu wytwarzaniu energii. Podczas postoju paliwo nie jest spalane, moment obrotowy jest stały. Można tak wymieniać jeszcze długo. Jest również jeszcze wiele dziedzin transportu, w których mogłyby być zastosowane ogniwa paliwowe np. lotnictwo, kolej, motocykle a nawet… wózki inwalidzkie.